نویسنده ابوالفضل قاسمی

معرفی و بررسی فیلم دزد و پری

ابوالفضل قاسمی - ۱۴ دی ۱۴۰۲

معرفی و بررسی فیلم دزد و پری:

فیلم سینمایی دزد و پری به‌کارگردانی حسین قناعت در 6 سال پیش یعنی سال 1393 در گونه خانوادگی و موزیکال تولید شده است. دزد و پری بهروز مفید تهیه‌کننده دزد و پری این فیلم را، به‌عنوان محصول کشور ایران تهیه کرده است. دزد و پری در تاریخ 1398/01/01 پخش خود را توسط پخش‌کننده رسانه‌ی فیلمسازان در سینما آغاز کرد. در آن روزها دزد و پری توانست آمار فروش 860،477،000 تومان را به ثبت برساند.

بازیگران فیلم دزد و پری

بازیگران فیلم دزد و پری چه کسانی هستند؟ در دزد و پری بازیگرانی چون بهزاد فراهانی، بهنوش بختیاری، رابعه اسکویی، رامین ناصرنصیر، نادر سلیمانی، نگین معتضدی و مرتضی زارع به ایفای نقش و بازیگری پرداخته‌اند. در فیلم دزد و پری حدود 15 بازیگر جلوی دوربین رفته‌اند که از نظر تعداد بازیگران می‌توان دزد و پری را یک اثر پربازیگر عنوان کرد. از این‌لحاظ کارگردانی فیلم دزد و پری باتوجه به بازی گرفتن از این تعداد بازیگر و مدیریت آنها کار بسیار دشواری بوده است؛ باید بررسی کرد آیا حسین قناعت به‌عنوان کارگردان و به‌عنوان بازیگردان و همچنین تیم بازیگری دزد و پری توانسته‌اند در این زمینه موفق باشند و بازی‌های درخشانی را نمایش دهند؟
از دیگر بازیگران فیلم دزد و پری می‌توان به حمید کاشانی، مهدی تارخ، کاظم برزگر، فرشاد حسینی‌موحد، سارا روستاپور، محمدرضا شیرخانلو، یاس نوروزی و پارسیا شکوری فرد اشاره کرد.

داستان فیلم دزد و پری

از محتوا و داستان فیلم دزد و پری چقدر اطلاع دارید؟ فیلم‌نامه دزد و پری توسط حسین قناعت نوشته شده است.

در خلاصه داستانی که یا از سوی تیم رسانه‌ای اثر و یا توسط دیگر رسانه‌ها درباره داستان دزد و پری منتشر شده است، می‌خوانیم: «آقای ابطحی پیرمرد نظامی بازنشسته‌ای است که به درخواست دخترش نوشین که در شرایط اضطرار قرار گرفته، اداره مهدکودکش را برای یک روز قبول می کند. بچه های مهد که تصور می‌کنند جایگزین مربی دوست‌داشتنی‌شان شده او را در مخمصه‌هایی می‌اندازند که…»

فیلم دزد و پری از نظر ساختار (فرم)، محتوا و محیط تولید، به آثار مختلفی شباهت دارد. با توجه به شاخص‌های متعدد و گوناگونی می‌توان گفت آثار مرتبط فیلم دزد و پری عبارت است از: فیلم گورداله، فیلم آهوی پیشونی سفید 2، فیلم کلاه قرمزی و سروناز، فیلم کلاه‌قرمزی و پسرخاله و فیلم گربه‌ی آوازه‌خوان.

فیلم دزد و پری و کارنامه فعالیت کارگردان و بازیگران

از نظر تاریخچه فعالیت کارگردان و بازیگران فیلم دزد و پری نیز آمارها و نکات جذابی را می‌توان بیان کرد. براساس آمارها فیلم دزد و پری به طور متوسط فعالیت 18ام بازیگران این اثر است. براساس امتیاز مردم فیلم دزد و پری یکی از 4 اثر شاخص مهدی تارخ، فرشاد حسینی‌موحد، محمدرضا شیرخانلو، یاس نوروزی و پارسیا شکوری فرد در حرفه بازیگری محسوب می‌شود.
همچنین براساس امتیاز مردم فیلم دزد و پری بدترین اثر حمید کاشانی در حرفه بازیگری محسوب می‌شود.
فیلم دزد و پری براساس امتیاز مردم به آثار یکی از 4 اثر شاخص حسین قناعت در حرفه نویسندگی محسوب می‌شود.
1 تن از بازیگران دزد و پری، اولین فعالیت جدی بازیگری خود را در این اثر تجربه کرده است، در واقع در دزد و پری 1 فیلم اولی بوده است: کاظم برزگر.
همچنین حسین قناعت کارگردان دزد و پری اولین همکاری خود با بازیگرانی چون بهزاد فراهانی، حمید کاشانی، مهدی تارخ، سارا روستاپور و محمدرضا شیرخانلو را در این اثر تجربه کرده است. در میان بازیگران دزد و پری نیز 88 همکاریِ اول رخ داده، به‌عبارت دیگر در این فیلم میان هر یک از 15 بازیگر با یکدیگر یک رابطه همکاری شکل گرفته که 88 همکاری برای اولین‌مرتبه در دزد و پری رخ داده است. مانند: بهزاد فراهانی و بهنوش بختیاری، رابعه اسکویی و مرتضی زارع، رامین ناصرنصیر و مهدی تارخ، نادر سلیمانی و کاظم برزگر، نگین معتضدی و فرشاد حسینی‌موحد.

ارزیابی و تحلیل فیلم دزد و پری

مخاطبان بعد از تماشای فیلم دزد و پری به ارزیابی اثر در منظوم پرداخته‌اند و نتایج مهمی درباره شاخص‌های هنری، فنی و محتوایی اثر بدست آمده است. براساس نظرسنجی و دیدگاه مردم:
فیلم دزد و پری نسبتا ارزش تماشا دارد چراکه 66% مخاطبان معقدند فیلم دزد و پری ارزش یک بار دیدن را دارد.
فیلم دزد و پری نسبتا خوش‌ساخت هست زیرا 58% مخاطبان عقیده دارند فیلم دزد و پری از لحاظ فنی باکیفیت ساخته شده است.
فیلم دزد و پری نسبتا عملکرد بازیگریِ خوبی دارد چراکه 50% مخاطبان عقیده دارند تیم بازیگری فیلم دزد و پری نقش‌ها را خوب بازی کردند.
فیلم دزد و پری نسبتا خلاقانه نیست زیرا تنها 40% مخاطبان عقیده دارند داستان و ساختار فیلم دزد و پری غیرتکراری و جدید است.
فیلم دزد و پری اصلا محتوای مناسبی ندارد زیرا تنها 20% مخاطبان عقیده دارند حرف و پیام فیلم دزد و پری مفید و ارزشمند هست.
فیلم دزد و پری نسبتا تفکربرانگیز هست چراکه 50% نظردهندگان بعد پایان فیلم دزد و پری به آن فکر می‌کردند.
فیلم دزد و پری نسبتا مناسب خانواده هست چراکه 69% مخاطبان عقیده دارند فضای فیلم دزد و پری با فرهنگ خانواده‌شان سازگار است.
فیلم دزد و پری تا حد بسیاری مناسب کودکان هست چراکه 93% مخاطبان عقیده دارند فضای فیلم دزد و پری مناسب کودکان است.

عوامل فیلم دزد و پری

اگر از تصویربرداری فیلم دزد و پری خوشتان آمده و یا دوستش ندارید، بهتر است بدانید مدیر فیلمبرداری آن شاپور پورامین بوده است. نظرتان درباره ضرباهنگ و تدوین فیلم دزد و پری چیست؟ تدوین دزد و پری را پریسا پروین‌نیا انجام داده است. اگر صدای دزد و پری به‌گوشتان نشسته و یا از آن ناراضی هستید، شما را با صدابردار فیلم دزد و پری یعنی احمد صالحی‌اینانلو آشنا می‌کنیم. فاطمه آقاحسینی طراحی صحنه فیلم دزد و پری را انجام نموده و فاطمه آقاحسینی طراحی لباس فیلم دزد و پری را انجام داده است. شهرام خلج چهره‌پردازی یا طراحی گریم فیلم دزد و پری را برعهده داشت. موسیقی متن فیلم دزد و پری اثر محسن جلیلی است

 

مطالب مرتبط با این مطلب
دیدگاه های ارسال شده
بستن منو